وقتی ایتالیایی ها فارسی صحبت می کنند!

رم، معصومی نژاد _ در ایتالیا از دیرباز زبان فارسی، یکی از زبان های مورد علاقه در دانشگاه های این کشور بوده است. در طول تاریخ برخی از ایتالیائی ها به ایران سفر کرده و درباره فرهنگ ایرانی سفرنامه هایی تهیه کردند. دانشگاه ناپولی از قدیمی ترین دانشگاه هایی است که تدریس زبان فارسی را در ایتالیا شروع کرده است.

دانشجویان زبان فارسی در ایتالیا، بیشتر به دنیای معاصر و جنبه های اجتماعی و سیاسی ایران علاقه مند هستند. اما ادبیات مدرن و کلاسیک نیز بسیار مورد توجه آنها است. این در حالی است که در چند سال گذشته این علاقه در عرصه های دیگری مانند سینما و عکاسی و خط فارسی نیز گسترش یافته است.

در حال حاضر در ایتالیا پنج کرسی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه های رم، ناپل، ونیز، بولونیا و پالرمو برای علاقمندان به زبان فارسی و فرهنگ و تمدن کهن ایران وجود دارد.

سه مصاحبه نخست ویدئو به ترتیب پرفسور «استفانو پِلّو»، استاد زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه ونیز و مترجم دیوان حافظ به زبان ایتالیایی. پروفسور« کارلو چرئتی، استاد ایران شناس دانشگاه ساپیئنتسا رم و پرفسور « پیئر فرانچسکو کالیئری»، استاد دانشگاه و ایران شناس، می باشند.

2 thoughts on “وقتی ایتالیایی ها فارسی صحبت می کنند!

  1. این خیلی خوبه که کشورهای مختلف به زبان شیرین فارسی صحبت میکنند و دیدن اینها برای ما لذت بخشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *